sobota, 1 grudnia 2012

Łowiska karpiowe

 

 

Jezioro Wygonin:

 

-Jezioro, które wśród karpiarzy obrosło już legendą. Jedna z najpiękniej położonych wód karpiowych, znana z niesłychanie walecznych i przebiegłych karpi.  Naturalne jezioro polodowcowe, otoczone lasami, o powierzchni 68 ha i maksymalnej głębokości 24 m. Dno w większości czyste, bez zaczepów, jedynie w dwóch zatokach występuje roślinność wodna. Duża zatoka w pobliżu wsi Wygonin jest najpłytszym miejscem jeziora, głębokość nie przekracza tam 5 m. Dno w zatoce jest przeważnie muliste. Pozostały obszar jeziora jest w wiele głębszy, a dno raczej twarde do głębokości ok. 10 m.

  -Stanowiska karpiowe są stałe i bardzo wygodne do rozstawienia nawet dwóch namiotów. Na stanowiska nie ma dojazdu samochodem, a transport sprzętu odbywa się łódką. Większość łowisk znajduje się na znawczych głębokościach, od 5 aż do 12 m, jedynie w płytszych zatokach od 2 do 4 m. Karpie znakomicie znają zestawy karpiowe, dlatego są niezwykle nieufne, ostrożne i tym samym trudne do przechytrzenia. Na wędce, zwłaszcza przy braniach z głębokiej wody, wykazują swoją niezwykłą siłę i przebiegłość. Największy złowiony do tej pory okaz ważył 21,4 kg. Najczęściej łowione karpie mają jednak w granicach 8-13 kg, jednak jest sporo okazów sięgających 17-18 kg. 
 Co roku we wrześniu nad Jeziorem Wygonin odbywają się zawody z cyklu Srebrny Hak, organizowane przez redakcję KARP MAXA.
Nad jeziorem zlokalizowana jest Rybaczówka, która jest bazą dla wędkarzy, ale również miejscem, gdzie można zamówić posiłki, jak również miejsca noclegowe

 

Łowisko Gosławice:

 

-Łowisko zlokalizowane jest na dzikim stawie o powierzchni 38 ha i głębokości od 0,7 do 3,5 metra, położonym z dala od zabudowań, w sąsiedztwie hodowlanych stawów karpiowych. Położone jest we wschodniej części Wielkopolski, na obrzeżach Konina.

  

- Zbiornik dookoła porośnięty jest trzciną, na północno-wschodnim oraz południowo-wschodnim brzegu rośnie piękny las, w którym swoją ostoję znajdują dzikie zwierzęta. Spotkanie z sarną, a nawet dzikiem nie jest niczym niezwykłym.
Woda od kilkudziesięciu lat istnieje jako nieużytek, często dorybiany największymi rybami z innych stawów. Najstarsze i największe tarlaki karpi i amurów, które nie nadają się już do rozrodu ze względu na wielkość i trudność w manipulacji, są systematycznie wpuszczane na łowisko. Na łowisko.są również przewożone okazy pozyskiwane przez rybaków z okolicznych jezior. Przez tak długi okres czasu w chronionym stawie, bez żadnej ingerencji ze strony człowieka wytworzyły się populacje dużych osobników. Dominują karpie o wielkości od 5kg do 25 kg, amury od 8kg do 20 kg i sumy od 10kg do 25 kg.
  Dno łowiska jest w większości pokryte roślinnością , lecz występują miejsca z mniejszą ilością roślinności i mułu.
Na łowisku znajduje się 20 dwuosobowych stanowisk wyposażonych w drewniane pomosty o powierzchni 20m2 każdy. Do każdego stanowiska wydawana jest łódka, dzięki której nie trzeba wozić ze sobą innego środka pływającego. Na łowisku istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji łowiska. Przy zbiorniku wybudowane zostało zaplecze socjalne z sanitariatem, oraz aneksem kuchennym, które oddane jest do użytku karpiarzom przyjeżdżającym na łowisko.

 

Łowisko Nekielka:

-Nekielka to 18 hektarowe wyrobisko, położone 25 km na wschód od Poznania, kilkaset metrów od drogi A2.Przed miejscowością Nekla należy skręcić w lewo na Nekielkę i po dojechaniu do wsi, z asfaltu na drogę gruntową w prawo. Po stu metrach jest tablica informacyjna, a zaraz za nią łowisko. Brzegi są odkryte, natomiast wodę porasta trzcina, w której są naturalne lub wycięte przerwy, a w nich usytuowane stanowiska. Jest ich 50, ale to dotyczy wędkarzy spławikowych, którzy również odwiedzają Nekielkę. Dla karpiarzy przygotowano 25 wygodnych stanowisk, odpowiednio od siebie oddalonych. Woda ma szerokość ponad 250 m. Najbardziej sensownym sposobem łowienia jest wywózka, bowiem Nekielka ma bardzo urozmaicone dno, które w wielu miejscach porasta roślinność wodna. Gospodarzami łowiska są doświadczeni karpiarze, więc znakomicie znają potrzeby klientów. Woda corocznie jest dorybiana karpiami. Ma sporą populację małych karpi (3-6 kg), które jednak odnotowują znaczne przyrosty. Karpi dużych pływa tam kilkadziesiąt, ostatnio łowisko jest zresztą zarybiane wyłącznie sztukami ponad 10 kg. Okazy w granicach 16-19 kg łowione są regularnie, a aktualny rekord wynosi 22 kg.

 

Stawy Dębina:

-Na stawach Borusa i Grundela znajdują się wyspy, na których przebywanie jest zabronione (ostoja ptaków). Zabronione jest również przebywanie na południowym brzegu stawu Słoneczny – teren Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Od 1992 r. stawy są zarybiane karpiem dzięki Stowarzyszeniu Miłośników Dębiny. Od 1998 r stawy Borusa i Dębowy mniej więcej co 2 lata są zarybiane również karpiami dużymi (średnia waga 8-10 kg ) w ilości od 10 do 30 sztuk na staw. Największy wpuszczony karp miał 20,5 kg. W 2010 r po kolejnej powodzi, dopuszczono 1000 kg karpi (137 sztuk) od 7 do 15 kg.
  Dno stawów jest twarde, pokryte osadem organicznym jasnym o miąższości średnio 10 mm i licznymi zawadami w postaci pni ściętych lub zwalonych przez bobry drzew. Roślinność wynurzoną stanowią niewielkie skupienia tataraku, trzcin i pałki wodnej, a zanurzoną kępy rogatka sztywnego. Ilość roślinności podwodnej jest zmienna. Jednego roku zarośnięte są duże połacie stawu Słonecznego, następnego natomiast stawu Grundela lub rowu na stawie Dębowym. Najuboższą roślinność podwodną ma staw Borusa.
  Ponieważ stawy Borusa i Dębowy są zarybiane dużymi karpiami, dlatego karpiarze te stawy wybierają jako miejsca zasiadek. Są one ponadto położone najbliżej parkingu i dlatego najłatwiej do nich dojść z karpiowymi klamotami. Z uwagi na dość znaczną populację dużych karpi na tych stawach często zdarza się, że w ciągu jednej zasiadki łowionych jest kilka karpi.
Gospodarzem łowiska jest Stowarzyszenie Miłośników Dębiny z siedzibą w „Leśniczówce” Poznań ul. Ku Dębinie 2. Stawy dzierżawione są od Zarządu Zieleni Miejskiej w Poznaniu.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz