środa, 7 listopada 2012

Karp

                                    Budowa-Osiąga ponad 1 m długości i masę ponad 30 kg (największy złowiony ważył 44,95 kg). Najcięższy złowiony w Polsce karp ważył 34,00 kg przy długości 110 cm. Ciało wydłużone, wrzecionowate, prawie okrągłe w przekroju poprzecznym. Otwór gębowy dolny, mięsisty zaopatrzony w 2 pary wąsików, łuski cykloidalne, duże, mocno osadzone w skórze. Płetwa grzbietowa jest bardzo długa.

Grzbiet ciemny, zielonkawobrązowy, lub szarozielony, boki jaśniejsze, ciemnooliwkowe ze złotym połyskiem, brzuch żółtawo-lub kremowobiały. Płetwy nieparzyste szarawoniebieskie, parzyste czerwonawe.

   

Rozród-Dojrzewa w 3–4 roku życia, samce rok wcześniej niż samice. Trze się w maju i czerwcu w płytkiej, silnie zarośniętej wodzie. Tarło przebiega bardzo hałaśliwie, w jego trakcie tarlaki bardzo często wyskakują ponad powierzchnię wody. Ikra jest przyklejana do roślinności wodnej, wylęg następuje po 3–5 dniach. Larwy zaraz po wylęgu mierzą około 5 mm i mają duży woreczek żółciowy  oraz specjale gruczoły, które umożliwiają im przyczepianie się do roślinności wodnej przez okres 3–14 dni w zależności od odmiany. Po wchłonięciu woreczka żółtkowego odżywiają się planktonem . Po osiągnięciu około 2 cm długości zaczynają odżywiać się fauną denną. 

 

Roman Hanke - 45,92 kg - Rekord świata - Lustrzeń 

Zbiornik: Jeziorze Euro-Aqua na Węgrzech

 


 Dennis Schaefer - 34,00 kg - Rekord Polski


Zbiornik: Łowisko Jarosławki


1 komentarz: